Stymen – Jak działa?
Jedna tabletka Stymen zawiera 10 mg prasteronu, który jest prekursorem do produkcji testosteronu1. Stosowanie tabletek Stymen uzupełnia niedobory DHEA w organizmie.
Podawanie DHEA może opóźniać procesy starzenia, wpływając korzystnie m.in. na zdolność do życia płciowego, czynność układu immunologicznego i układ kostno-mięśniowy.
Wspomagające działanie DHEA wykazano także m.in. w takich zaburzeniach i stanach jak:
- spadek sprawności fizycznej i psychicznej, szczególnie u osób w podeszłym wieku;
- pogorszenie nastroju, stany depresyjne, zaburzenia snu, spadek napędu;
- zaburzenia erekcji i spadek aktywności płciowej;
- otyłość;
- zaburzenia układu krążenia;
- osłabienie odporności;
Prasteron
Jednym z prekursorów do produkcji testosteronu jest prasteron (DHEA Dehydroepiandrosteron) – hormon, który produkowany jest w nadnerczach, a także poza nadnerczami – w gonadach. W wyniku przemiany obwodowej z prasteronu powstaje testosteron. W związku z tym zawartość prasteronu w organizmie wpływa na poziom testosteronu.
Charakterystyczną cechą prasteronu jest zmniejszanie się jego stężenia wraz ze starzeniem się organizmu. Obniżony poziom tego hormonu prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu mężczyzny. Stężenie DHEA w organizmie mężczyzn największą wartość osiąga między 20 a 30 rokiem życia. Wraz z wiekiem poziom tego hormonu obniża się i w wieku 60-70 lat spada do 10-20% wartości jaka występuje u osób 30-letnich.2
PRZYPISY
2 PRZEGLĄD MENOPAUZALNY 3/2010 – Endokrynne aspekty starzenia się mężczyzn