Znaczenie odpowiedniego poziomu DHEA

 

Prasteron

DHEA, dehydroepiandrosteron to hormon produkowany przez nadnercza. W organizmie DHEA może być konwertowany do hormonów płciowych. DHEA wykazuje działanie anaboliczne czyli m. in. wywołuje syntezę białek w mięśniach oraz powoduje zwiększenie masy kostnej. Aktywność androgenna jest wynikiem przemiany DHEA poprzez androstendion w testosteron.

Najwyższe stężenie DHEA w organizmie mężczyzny występuje między 20, a 30 rokiem życia. Po 30 roku życia poziom DHEA zaczyna spadać. Między 60 – 70 rokiem życia jego ilość spada nawet o 90% w stosunku do wartości jakie przyjmuje w szczytowym okresie (20-30 lat).

Najwyższe stężenie dehydroepiandrosteronu w rytmie dobowym występuje rano. Właśnie dlatego zaleca się przyjmowanie leku Stymen w godzinach porannych zgodnie z jego naturalnym rytmem wydzielania. Przyjmowanie tabletek podczas posiłku ułatwia ich wchłanianie.

Ważną informacją jest, że zażywanie DHEA nie hamuje endogennego wydzielania dehydroepiandrosteronu przez organizm. Oznacza to, że po zaprzestaniu przyjmowania leku, organizm nadal będzie samoczynnie wydzielał DHEA.

DHEA może opóźniać procesy starzenia oraz posiada działanie wspomagająca w przypadku andropauzy.

Do objawów obniżonego poziomu DHEA należą m. in.:

  • spadek sprawności fizycznej i psychicznej, szczególnie u osób w podeszłym wieku;
  • pogorszenie nastroju, stany depresyjne, zaburzenia snu, spadek napędu;
  • zaburzenia erekcji i spadek aktywności płciowej;
  • otyłość;
  • zmniejszona wrażliwość tkanek na insulinę;
  • zaburzenia układu krążenia;
  • osłabienie odporności;

Dzięki swoim właściwościom wspomagającym, DHEA może pomóc w walce z wieloma niewygodnymi aspektami starzenia organizmu. U mężczyzn o obniżonym poziomie DHEA przyjmowanie tego hormonu może opóźniać procesy starzenia i dzięki temu prowadzić do zwiększenia satysfakcji z życia bez względu na wiek.

PRZYPISY